ریسمان نور تا داستان مرگ...

تلاش برای انتخاب راهی به سوی نور(اتحادیه انجمن های اسلامی)

ریسمان نور تا داستان مرگ...

تلاش برای انتخاب راهی به سوی نور(اتحادیه انجمن های اسلامی)

مشخصات بلاگ
ریسمان نور تا داستان مرگ...

تفسیر زندگی دنیا یا جاودانگی آخرت،آیا غرب به پیشرفت ختم میشود یانابودی مطلق وآیا پیشرفت به معنای غربی شدن است یا توسعه زندگی وآیا توسعه زندگی به مرگ وجاودانگی نخواهد رسیدپس چه راه بهتر ازبا او بودن وهمراه او و ولی او (مهدی) شدن.
| he"ll come soon |
یا رب زغمش تا چند اشکم ز بصر آید
بنشسته سر راهش ، شاید ز سفر آید
تا چند بنالم زار شب تا سحر از هجرش
کوکب شِمُرم هر شب ، شاید که سحر آید
هر دم که رخش بینم خواهم دگرش دیدن
بازش نگرم شاید یک بار دگر آید
از دیده نهان اما اندر دل من جایش
او را طلبم هر شب شاید که ز در آید
با کس نتوانم گفت من راز درون خویش
کز درد غم هجرش دل را چه به سر آید
می سوزم و می سازم از درد فراق اما
تیر غم او بر دل افزون ز شمَر آید
"حیران" به فغان تا کی با محنت و غم همدم
یارب نظری کان شاه از پرده بدر آید
(سید تامی زرندی)
"اتحادیه انجمن های اسلامی شهر تهران"

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
آخرین نظرات
نویسندگان
پیوندها

عبدالرحمن صوفی که بود؟

عبدالرحمن صوفی با رصد و ثبت برخی اجرام غیر ستاره‌ای برای نخستین بار تفکیکی میان ایناجرام و ستارگان قرار داد و همچنین به تصحیح جدول های یونانی ستارگان پرداخت. دنیای علمبه پاس رصدهای چشمگیر و دقیق صوفی نام دهانه‌ای از دهانه‌های ماه را به او اختصاص داده است.

تا جایی که ما اطلاع داریم در سراسر پهنه گیتی تنها دو سیاره وجود دارد که وسایل نقلیهروی آن حرکت می‌کنند: زمین و مریخ. وضعیت زمین که معلوم استاما در مورد مریخ نزدیک به چهار دهه از نخستین تلاش‌های بشر برای ورود به حریم سیاره سرخ می‌گذرد.تا جایی که ما اطلاع داریم در سراسر پهنه گیتی تنها دو سیاره وجود دارد که وسایل نقلیه روی آن حرکت می‌کنند: زمین و مریخ. وضعیت زمین که معلوم است اما در مورد مریخ نزدیک به چهار دهه از نخستین تلاش‌های بشر برای ورود به حریم سیاره سرخ می‌گذرد. با اینکه بسیاری از ماموریت‌های فضایی به مریخ ناکام مانده است اما در حال حاضر چند ماهواره مدارگرد،دو مریخ نورد و یک سطح‌نشین در آنجا مشغول کارند. البته اگر سطح مریخ را به دقت زیرنظر بگیریم احتمالا لاشه چند فضاپیما نیز در آنجا پیدا خواهد شد. با آغاز ماموریت دوقلو‌های مریخ نورد ناسا در سال ۲۰۰۴ مریخ عملا به دومین سیاره‌ای تبدیل شد که وسایل نقلیه روی سطح آن حرکت می‌کنند.این افتخاری است که با وجود دم دست‌تر بودن کره ماه و شرایط بسیار ساده‌تر سفر به آن، نصیب تنها قمر زمین نیز نشده است. دوقلوهای مریخ نورد ناسا به نام‌های «روح» و «فرصت» در ابتدا قرار بودماموریتی ۹۰ روزه را انجام دهند. اما با گذشت نزدیک به ۴ سال، این دو خواهر دوقلو همچنان به گشت و گذار روی سیاره سرخ ادامه می‌دهند. آژانس فضایی اروپا نیز مدت‌هاست تلاش می‌کندتا بسان همتای آمریکایی‌اش مریخ نوردی به مریخ ارسال کند. البته با وجود اعلام برنامه‌ها وطراحی‌های متعدد برای این منظور، اتومبیل‌های اروپایی هنوز راهی به خیابان‌های مریخ پیدا نکرده‌اند. حدود یک هفته پیش مهندسان آژانس فضایی اروپا تازه‌ترین مدل مریخ نورد اروپایی که قرار استدر سال ۲۰۱۵ بر این سیاره فرود آید و به جست‌وجوی آثار حیات بپردازد را رونمایی کردند.این مریخ نورد که به راحتی از قلوه سنگ‌های بزرگ بالا می‌رود و از موانع عبور می‌کند،اولین آزمایش را با موفقیت انجام داده است. این مریخ نورد جدید موسوم به «برونو» به ادعای سازندگانش یکی از سرسخت‌ترین کاوشگرهایی است که تاکنون ساخته شده است. برونو شش چرخ با قابلیت مانور بسیار بالا دارد که این کاوشگر به کمک آنها می‌تواند درست مثل خرچنگ به پهلو حرکت کند و مثل مارمولک از شیب‌های تند بالا برود. قرار است در مراحل بعدی این پروژه مریخ نورد یک سیستم جهت‌یاب هوشمند نیز به برونو اضافه شود که به آن امکان می‌دهد مسیر حرکتش پس از فرود بر مریخ را به‌طور خودکار تعیین کند. کریس دریپر (C. Driper) از طراحان مریخ نورد برونو در شرکت استریوم، در این باره می‌گوید (این کاوشگر می‌تواند به جاهاییسر بزند که هیچ وسیله مشابهی در گذشته قادر به انجام آن نبوده است.) برونو همچنین می‌تواند  سوراخی دو متری در خاک مریخ حفر کند و سپس نمونه‌های جمع‌آوری شده را در آزمایشگاهی که روی این مریخ نورد نصب می‌شود، مورد آزمایش قرار دهد.» با توجه به ویژگی‌های مورد ادعای طراحان این مریخ نورد اروپایی، اگر نشانه‌ای از حیات در مریخ وجود داشته باشد، برونو در مقایسه با دو قلو‌های مریخ نورد ناسا از قابلیت‌های بیشتری برای یافتن آن برخوردار خواهد بود. BBC, Aug. ۱۵ ۲۰۰۸  تاریخ نجوم را میتوان به سه گروه تقسیم کرد:دوره ی زمین مرکزی دوره ی کهکشانی و دوره ی کیهانی.اغاز دوره ی اول در تاریخ باستان است و پایان ان در قرن شانزدهم.دوره ی دوم از قرن هفدهم تا قرن نوزدهم طول کشید و دوره ی سوم در قرن بیستم اغاز شد و هنوز ادامه دارد.

1.دوره ی زمین مرکزی:

منجمان نخستین معتقد بودند که زمین باید در مرکز جهان باشد و فرض می کردند که خورشید ماه و ستارگان به دور زمین ساکن میگردند.علاقه ی انان که به معنای امروزی کلمه چندان علمی نبود به طور عمده معطوف بود یه مسائل علمی به رابطه واقعی یا فرضی رویداد های اسمانی با حوادث زمینی و به جست وجوی اسمان به خاطر یافتن نشانه هایی از وقایع سعد و نحس.

با وجود این کشف های برجسته در این دوران صورت پذیرفت.گاهشماری با دقت زیاد رشد کرد.دایره البروج- مسیر ظاهری خورشید از میان ستارگان -به دقت تمام تعریف شد.دوره ی کامل کسوف و خسوف تعیین گردید و حتی در قرن دوم پیش از میلاد به حرکت محور زمین پی برده شد.پایان دوره ی زمین مرکزی در قرن شانزدهم یا شخصیت بزرگ نیکو لائوس کوپر نیکوس پیوندی نزدیک دارد.

2.دوره ی کهکشانی:

می توان گفت که نجوم جدید با این دوره اغاز میشود.کوپر نیکوس نشان داد که زمین نه تنها مرکز جهان نیست بلکه فقط یکی از سیاراتی است که به دور خورشید مرکزی می گردد.معلوم شد که زمین که به هیچ روی منحصربه فرد نیست سیاره ای کاملا معمولی است که به طرز معمولی حرکاتی معمولی دارد.در حقیقت اشکار شد که خورشید مرکزی خود ستاره ای از ستاره های بیشمار اسمان است یکی از بیلیون ها ستاره ی همانند دور و بر ما است که برخی بزرگتر و برخی کوچکتر از خورشید برخی سبکتر و بعضی سنگینتر از خورشیداند.در این دوره روش مطالعه ی نجوم پیوسته علمی ترشد و انگیزه ی اصلی ان میلبه شناخت وفهم قوانین بنیادی حاکم بر حرکت اجرام اسمانیو توضیح چیز هایی بود که بشر به چشم می دید.پیشرفتی که از قرن شانزدهم تا پایان نوزدهم صورت گرفت نتیجه ی تلفیق کارامدی از رصدهای پر دامنه وسایل پیشرفته وکار نبوغ امیز علمی. رصد ها.اطلاعات وسیعی که اهمیت بنیادی داشت با کار سخت رصد کنندگان دقیق که نام بزرگ تیخو برائه در صدر انان است جمع اوری شد.وسایل.البته ورود تلسکوپ به ساحت نجوم توسط گالیله در1610 نشانه مرحله ی مهمی در تکامل علم نجوم به شمارمی رود همانطورکه اختراع بعدی طیف نمانیز چنین بود.این دو وسیله مکمل یکدیگر بودند تلسکوپ رویت ستارگان را باوضوحی بیشتر ممکن می سازد.طیف نما نور ستارگان را تجزیه می کند واطلاعاتی در مورد ستارگان در اختیارماقرار می دهد.نبوغ.نجوم نیز مانند هر علم دیگر برای پیشرفت خودنیازمند تلاش مغز های بزرگ است که بتوانند بینش تخیل شهود ونیزدانش نیازرا بر اطلاعات رصدی تطبیق دهند.یوهانس کپلر و سرایزاک نیوتون کپلر با کشف قوانین حرکت سیارات و نیوتون با کشف قانون گرانش عمومی دز زمره ی این اندیشمندان بودند .

3.دوره ی کیهانی

در این دوره اشکار شد که کهکشان ستاره هایی که خورشید به ان تعلق دارد فقطیکی از کهکشان های بسیاری است که برخی بزرگتر از کهکشان ما و بعضی کوچکترند.نابغه ی نظری بزرگی که در ذهن عامه ی مردم بیش از همه با این دورهارتباط داده میشود دکتر البرت ا نیشتین فقید است.کیهان شناسی واختر فیزیک سخت به نظریه نسبیت او متکی اند.

  • تامی زرندی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی