ریسمان نور تا داستان مرگ...

تلاش برای انتخاب راهی به سوی نور(اتحادیه انجمن های اسلامی)

ریسمان نور تا داستان مرگ...

تلاش برای انتخاب راهی به سوی نور(اتحادیه انجمن های اسلامی)

مشخصات بلاگ
ریسمان نور تا داستان مرگ...

تفسیر زندگی دنیا یا جاودانگی آخرت،آیا غرب به پیشرفت ختم میشود یانابودی مطلق وآیا پیشرفت به معنای غربی شدن است یا توسعه زندگی وآیا توسعه زندگی به مرگ وجاودانگی نخواهد رسیدپس چه راه بهتر ازبا او بودن وهمراه او و ولی او (مهدی) شدن.
| he"ll come soon |
یا رب زغمش تا چند اشکم ز بصر آید
بنشسته سر راهش ، شاید ز سفر آید
تا چند بنالم زار شب تا سحر از هجرش
کوکب شِمُرم هر شب ، شاید که سحر آید
هر دم که رخش بینم خواهم دگرش دیدن
بازش نگرم شاید یک بار دگر آید
از دیده نهان اما اندر دل من جایش
او را طلبم هر شب شاید که ز در آید
با کس نتوانم گفت من راز درون خویش
کز درد غم هجرش دل را چه به سر آید
می سوزم و می سازم از درد فراق اما
تیر غم او بر دل افزون ز شمَر آید
"حیران" به فغان تا کی با محنت و غم همدم
یارب نظری کان شاه از پرده بدر آید
(سید تامی زرندی)
"اتحادیه انجمن های اسلامی شهر تهران"

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
آخرین نظرات
نویسندگان
پیوندها

دکتر بهرخ خوشنویس استاد ایرانی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی با اختراع رباتی که می‌تواند در مدت ‌24 ساعت ساختمانی به مساحت ‌200 متر مربع را بـدون دخالت هرگـونه نیروی انسـانی از پایه بنا کند، صنعت ساختمان سازی جهان را در آستانه انقلابی نوین قرار داده است.

making home

  خوشنویس خود از این فناوری به عنوان بزرگترین دستاورد بشری در زمینه ساخت‌ و ساز پس از احداث دیوار بزرگ چین یاد می‌کند؛ البته باید نظر گزارشگر نشریه آلمانی «اشپیگل» را پذیرفت که واژه «ساختن» تعبیر چندان مناسبی برای توصیف تکنیک ابداعی نیست. زیرا کاری که ماشین خوشنویس می‌کند، هیچ شباهتی با آنچه امروزه در محل کار ساختمان می‌گذرد، ندارد. ماشین ساخته شده، ‌550 سال پس از اختراع صنعت چاپ کتاب، آغاز عصر چاپ «خانه» را نوید می‌دهد.

دکتر خوشنویس، استاد ایرانی مقیم کالیفرنیا در گفت‌وگوی تلفنی با خبرنگار سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: ‌هدف نهایی این تحقیقات، دستیابی به توان ساخت خانه‌ای به مساحت ‌200 متر مربع، طی مدت یک روز، بدون دخالت هرگونه نیروی انسانی است که امیدواریم تا یک سال آینده به این هدف دست یابیم.

وی با اشاره به اعلام آمادگی یکی از موسسات تحقیقات معماری کالیفرنیا در ساخت یک سازه خشتی با استفاده از این تکنیک، خاطرنشان کرد: نمونه آزمایشگاهی کوچک این ربات می‌تواند به تنهایی و بدون دخالت هرگونه عامل خارجی یک قطعه دیوار کاملا صاف با ابعاد ‌30×150 سانتیمتر و به ضخامت ‌30 سانتیمتر تولید کند و هیچ دلیلی وجود ندارد که نمونه بزرگتر این ربات نتواند سازه‌هایی با مقیاس خانه‌های موجود ایجاد کند.

خوشنویس درباره ساز و کار سیستم ابداعی که آن را Contour Crafting (ساخت پیرامونی) نام نهاده، گفت: نحوه عملکرد ربات به این صورت است که ابتدا بتن مخصوص خود را که می‌تواند ترکیب مایعی از گچ، خشت، بتن معمولی،‌ پلاستیک یا حتی ذرات چوب با ترکیبی چسبنده باشد، به صورت خمیری مایع در می‌آورد.

سپس براساس فرمان رایانه، این خمیر را از طریق دریچه نازل خود در نقاط تعیین شده قرار می‌دهد. این لایه بتنی به سرعت سخت می‌شود و بدین ترتیب ساختمان لایه به لایه بالا می‌آید.

وی در ادامه این گفت‌وگو با ایسنا، خاطرنشان کرد: در این پروسه، ابتدا سطوح خارجی شکل می‌گیرد و سپس داخل آنها پر می‌شود. به بیان دیگر ابتدا محیط شکل هندسی چاپ شده و سپس بخش داخل آن با بتن انباشته می‌شود. محل‌های مربوط به کابل‌ها و کانال‌ها نیز خالی می‌ماند .این مهندس ‌53 ساله ایرانی تصریح کرد: ربات ابداعی قادر است تمام اجسام سه بعدی را با هر شکل دلخواه از جمله مکعب‌ها، جعبه‌ها، بطری‌ها، سیلندرها، حلقه‌ها یا دیسک‌ها ایجاد کند. البته ربات همان چیزی را می‌سازد که معمار قبلا در برنامه رایانه‌ای ساختمان (CAD) طراحی کرده است به گفته وی، در عصر «ساخت پیرامونی»، ساختمان سازها به غیر از محدودیت‌های قوانین مربوط به استاتیک هیچ محدودیتی نخواهند داشت. این فن جدید ساخت هر شکلی را امکان پذیر می‌کند، در حالی که هزینه این روش به هیچ وجه گران‌تر از شیوه‌های رایج نخواهند بود؛ بدین ترتیب تولید انبوه و سری سازی خانه‌ها با اشکالی متنوع، همانند تولیدات تک ساخته و سفارشی، به سهولت انجام خواهد شد.

خوشنویس تصریح کرد: با استفاده از این فناوری می‌توان شهری همانند بم را در عرض چند هفته از نو ساخت. یک ردیف از این رباتها می‌توانند همزمان چندین محله شهر را بازسازی کنند. البته کاربردهای این فناوری به احداث ساختمان محدود نمی‌شود بلکه با استفاده از آن می‌توان نسبت به ساخت سریع جاده در بسترهای مناسب نیز اقدام کرد.

making home

وی درباره مزایای جایگزینی رباتها در فعالیت‌های ساختمانی، گفت: با جایگزینی سیستم‌های رباتیک، انسان‌ها بجای آنکه وقت خود را صرف کارهایی کنند که از عهده ماشین‌ها بر می‌آید، قوه فکر و خلاقیت خود را به کار می‌گیرند و با رواج این دستگاه‌ها هزینه ساخت و ساز به شدت کاهش می‌یابد، چرا که بخش بزرگی از هزینه دستمزدها و همچنین سرمایه‌های هنگفتی که در پروژه‌های دراز مدت به هدر می‌رود، حذف می شوند.

به زعم وی، کمک به بهبود محیط زیست و کاهش گرد و خاک و آلودگی‌های صوتی از موارد دیگری است که نباید از نظر دور داشت. خصوصا با توجه به این که این دستگاهها قادر خواهند بود همانند رباتهای صنعتی مورد استفاده در کارخانجات، قطعات پیش ساخته مورد نیاز را به محل کار منتقل کرده و حتی پیش از بتن کاری، میلگردهای مورد نیاز بتن آرمه را تعبیه کنند.

خوشنویس در عین حال تاکید کرد: ایده چاپ سه بعدی، ابداع جدیدی نیست و چنین روش‌هایی از حدود ‌15 سال پیش تحت عنوان «نمونه سازی سریع» (Rapid Prototyping) در سایر زمینه‌های صنعتی رواج دارند. در این روشها، رباتها با استفاده از داده‌های رایانه‌ای با روی هم گذاشتن لایه‌های پلاستیک یا پودر فلزی، اجسام کاملی می‌سازند.

وی در خاتمه خاطر نشان ساخت که تا کنون شش روش «نمونه سازی سریع» (RP) به مرحله تجاری رسیده که یکی از آنها با عنوان SIS هم از اختراعات من است که توسط یک شرکت آلمانی لیسانس شده است. اشکال روشهای موجود این است که همگی از لایه‌های بسیار نازک با ضخامت ‌1/0 تا ‌3/0 میلیمتر استفاده می‌کنند، ولی با استفاده از تکنیک ساخت پیرامونی می‌توان لایه‌های بسیار ضخیم با کیفیت سطح تا حد ‌2 میکرون تولید کرد و تنها روشی است که می‌تواند در مقیاس‌های بزرگ مورد استفاده قرار گیرد.

 

  • تامی زرندی

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی