ریسمان نور تا داستان مرگ...

تلاش برای انتخاب راهی به سوی نور(اتحادیه انجمن های اسلامی)

ریسمان نور تا داستان مرگ...

تلاش برای انتخاب راهی به سوی نور(اتحادیه انجمن های اسلامی)

مشخصات بلاگ
ریسمان نور تا داستان مرگ...

تفسیر زندگی دنیا یا جاودانگی آخرت،آیا غرب به پیشرفت ختم میشود یانابودی مطلق وآیا پیشرفت به معنای غربی شدن است یا توسعه زندگی وآیا توسعه زندگی به مرگ وجاودانگی نخواهد رسیدپس چه راه بهتر ازبا او بودن وهمراه او و ولی او (مهدی) شدن.
| he"ll come soon |
یا رب زغمش تا چند اشکم ز بصر آید
بنشسته سر راهش ، شاید ز سفر آید
تا چند بنالم زار شب تا سحر از هجرش
کوکب شِمُرم هر شب ، شاید که سحر آید
هر دم که رخش بینم خواهم دگرش دیدن
بازش نگرم شاید یک بار دگر آید
از دیده نهان اما اندر دل من جایش
او را طلبم هر شب شاید که ز در آید
با کس نتوانم گفت من راز درون خویش
کز درد غم هجرش دل را چه به سر آید
می سوزم و می سازم از درد فراق اما
تیر غم او بر دل افزون ز شمَر آید
"حیران" به فغان تا کی با محنت و غم همدم
یارب نظری کان شاه از پرده بدر آید
(سید تامی زرندی)
"اتحادیه انجمن های اسلامی شهر تهران"

تبلیغات
Blog.ir بلاگ، رسانه متخصصین و اهل قلم، استفاده آسان از امکانات وبلاگ نویسی حرفه‌ای، در محیطی نوین، امن و پایدار bayanbox.ir صندوق بیان - تجربه‌ای متفاوت در نشر و نگهداری فایل‌ها، ۳ گیگا بایت فضای پیشرفته رایگان Bayan.ir - بیان، پیشرو در فناوری‌های فضای مجازی ایران
آخرین نظرات
نویسندگان
پیوندها

۱۵ مطلب در فروردين ۱۳۹۳ ثبت شده است


دریافت
مدت زمان: 4 دقیقه 42 ثانیه

 • تامی زرندی


دریافت
مدت زمان: 4 دقیقه 1 ثانیه

 • تامی زرندی
دریافت
مدت زمان: 7 دقیقه 37 ثانیه
انیه

 • تامی زرندی


خودت در قرآنت گفتی از هرکه بخواهی میگیری و

به هرکه خواهی میبخشی....

خدایا ...

این همه حس دلتنگی رو از من بگیر...

 آرام دلم را به من ببخش ...

 

 

zj7y2bojuvvg595qe21.jpg

 • تامی زرندی

 • تامی زرندی


دریافت
حجم: 17 مگابایت

مدت زمان: 5 دقیقه 10 ثانیه

 • تامی زرندی

به نام خداوند بخشنده و مهربان

به نام خدایی که این جهان را خلق کرد

به نام خالق اسمان ها و زمین وخالق ماه وخورشید

خدایا کمکمان کن تا قانع باشیم به چیزایی که داریم وحریص نباشیم به اندوختن مال و ثروتهای دنیوی

خدایا کمکمان کن که همیشه یاد تو در خاطرمان باشد و کارهارو بانام ویاد تو اغاز و پایان برسانیم 

خدایا دستمان را بگیر و مارو تنها به حال خود رهایمان نکن که در ظلمات گرفتار نشویم و همیشه وهمواره

در همه حال یار و پشتیبان ما باش .

خدایا به خاطر ناسپاسی های که انجام دادیم و تو رو با همه ی خوبی ها ونعمت ها شکر گذار نبودیم مارا به کرم و

بزرگی خود ببخشد .

خدایا ما چیزی از خود نداریم هر چه داریم از تو داریم پس ما همواره محتاج تو هستیم و تو بی نیاز پس به ما نیروی بده که فقط به تو محتاج باشیم نه بنده تو

خدایا کمکمان کن که نه تو را با کارهای خود ازرده کنیم نه خلق تورا زیرا خودت درقران گفتی من از حق خود میگذرم اما از حق الناس نمیگذرم

خدایا کمکمان کن که جزء بندهای صالح تو باشیم وتنها عاشق و شیفته تو باشیم و همه اعمالمان را بر پای خشنودی توبنا کنیم.

 آمین یا رب العا لمین

 

 • تامی زرندی

 • تامی زرندی

۴ هزار زندانی سیاسی در زندان های آل خلیفه

۴ هزار زندانی سیاسی در زندان های آل خلیفه

خبرگزاری بسیج: "جریان وفاء اسلامی" بحرین با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است که هم اکنون درحدود چهار هزار زندانی سیاسی در زندان‌های این کشور به‌سر می‌برند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری بسیج به نقل از مرآه البحرین، "جریان وفاء اسلامی" با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، هم اکنون در حدود 3500 الی 4 هزار زندانی سیاسی در زندان‌های بحرین به سر می‌برند؛ این تعداد شامل زندانیان پیر، جوان، زن و کودک می‌باشد.

این جریان تاکید کرد که زندانیان سیاسی در بحرین مورد شکنجه قرار گرفته و به جرم‌های واهی متعددی محاکمه می‌شوند.

همچنین جریان وفاء اعلام کرد، اعتراف مقامات بحرینی به وجود نیروهای امنیتی خارجی مانند، نیروهای اماراتی و اردنی در کشور و فعالیت امنیتی و نظامی آنان اعتراف به جرم بر اساس قوانین حقوق بشر و قوانین بین المللی است.

این درحالی است که چندی پیش خوان مندز، گزارشگر ویژه شکنجه سازمان ملل متحد اعلام کرده بود، در خصوص پرونده بحرین همچنان در حال دریافت گزارش ‌هایی از موارد جدید بازداشت‌ها، بدرفتاری‌ در زندان، شکنجه و استفاده بی رویه از زور در سرکوب اعتراض‌های هستیم.

وی همچنین تاکید کرده بود که تاکنون هیچ اقدامی علیه احکام قضایی بحرین و اتهامات وارده به برخی شهروندان صورت نگرفته است از سوی دیگر بسیاری از شهروندان به دلیل شکنجه‌ فراوان اقدام به اعتراف دروغین کرده اند.

 • تامی زرندی

آشنایی مردم با روایت جدیدی از سبک زندگی رهبر معظم انقلاب

آشنایی مردم با روایت جدیدی از سبک زندگی رهبر معظم انقلاب

خبرگزاری بسیج: "مثل خمینی" با محوریت روایت خاطرات از علما و شخصیت‌های سیاسی در رابطه با سبک زندگی رهبر انقلاب به قلم حجت‌الاسلام و المسلمین علی شیرازی در نمایشگاه کتاب توزیع می‌شود.

به گزارش خبرگزاری بسیج؛ حجت‌الاسلام و المسلمین علی شیرازی، نویسنده کتاب "مثل خمینی"، از انتشار این کتاب در نمایشگاه بین المللی کتاب خبر داد و گفت: این اثر به ارائه خاطرات علما و شخصیت‌های سیاسی از رهبر معظم انقلاب می‌پردازد. در این اثر سعی شده تا از زاویه نگاه دیگران، سبک زندگی رهبر انقلاب در وجوه مختلف بیان شود.

وی ادامه داد: اثر ادامه "پرتوی از خورشید" است که چندی پیش منتشر شده بود. اساس و مبنای کتاب بر خاطراتی است که از دیگران در مورد ایشان نقل شده است. خاطرات این کتاب جامع‌تر بوده و به‌شکل موضوع‌بندی دسته‌بندی و تدوین شده است. خاطرات کتاب طی چند سال گذشته جمع‌آوری و تدوین شده است.

به‌صورت معمول در انتهای تمامی کتاب‌هایی که در قالب خاطرات نوشته شده‌اند، عکس‌هایی نیز ارائه می‌شود تا سندیت سخنان را اثبات کند و به‌نوعی جزو اسناد به شمار می‌آیند. در این اثر برای نخستین‌بار تصاویری جدید از رهبر انقلاب نیز ارائه شده است که دیدن آنها نیز برای مخاطبان جالب است.

این نویسنده یادآور شد: بارها در مورد شیوه زندگی رهبر معظم انقلاب سخن رفته است. در این اثر وجوه مختلف زندگی ایشان اعم از سیاسی، فرهنگی و... از زبان افراد مختلف بیان می‌شود. این خاطرات جمع‌آوری و تدوین شده و قرار است در نمایشگاه کتاب توسط انتشارات انقلاب اسلامی روانه بازار کتاب شود.

حجت الاسلام والمسلمین شیرازی پیش از این کتابی با عنوان "پرتوی از خورشید" با محوریت خاطرات علما از زندگی مقام معظم رهبری را تدوین و منتشر کرده بود که با استقبال خوبی از سوی کتابخوانان مواجه شد. بیان خاطرات از زبان نزدیکان و شخصیت‌های سیاسی و علمی یکی از ویژگی‌های این اثر بود که توانست نظر مخاطب را به خود جلب کند.

در بخشی از کتاب به نقل از آیت‌الله مصباح یزدی آمده است: "هوش و فراست فوق‌العاده مقام معظم رهبری، از دوران کودکی زبانزد خاص و عام بود. ایشان از همان روزهای نخست زندگی، در مقاطع مختلف تحصیلی، امتیازاتی داشتند که آثار آن را امروز در تصمیم ها و تدبیرهای معظم‌ٌله به عیان می‌بینیم.

ایشان از همان روزها علاقه شدیدی به تحصیل داشتند؛ به طوری که با گذشت زمانی کوتاه بین استادان خود موقعیت خاصی پیدا کردند و مورد توجه و حمایت آنان قرار گرفتند. یکی از استادهای ایشان ـ درحوزه علمیه قم ـ آیت‌الله حائری یزدی رضوان الله تعالی علیه بود که مهر و لطف وی به مقام معظم رهبری در آن روزها برای همگان روشن بود.

بعضی وقت‌ها آیت الله حائری ساعت‌ها وقت خود را صرف پاسخ دادن به سؤالات مقام معظم رهبری و بحث و گفت‌وگو با ایشان می‌نمودند. گاه قبل از درس عمومی استاد، بحث علمی - در جلسه ای خصوصی - به درازا می کشید که از ساعت شروع کلاس می گذشت و آیت الله حائری یزدی، هوش و استعداد فوق‌العاده ایشان را عذری برای تأخیر قرار می دادند.

همه اینها عواملی بودند که نبوغ فکری و علمی مقام معظم رهبری را نهان کردند و ایشان قبل از اینکه به بیست سالگی برسند، به مقام بالایی از علم و فقاهت رسیدند و در آغاز جوانی درجه اجتهاد را دریافت نمودند."

 • تامی زرندی

نظام آمریکا نظام یاس وناامیدی ودر حال سقوط است/به برکت ولایت و بسیجیان ما شعاع نظام اسلامی در جهان فراگیر شد

نظام آمریکا نظام یاس وناامیدی ودر حال سقوط است/به برکت ولایت و بسیجیان ما شعاع نظام اسلامی در جهان فراگیر شد

خبرگزاری بسیج: نظام آمریکا نظام یاس وناامیدی و در حال سقوط است، به برکت شهدا و امام و جوانان بسیجی این انقلاب و نظام اسلامی شعاعش همه جای کره خاکی را گرفته و به همین دلیل گزینه نظامی روی میزهیچ معنایی ندارد.

به گزارش خبرگزاری بسیج در مازندران، سردار سرتیپ دوم پاسدارسید محمد تقی شاهچراغی فرمانده سپاه کربلای مازندران در آغازین روز  رزمایش 3 روزه گردانهای امام حسین (ع) استان که در منطقه آموزشی  گهرباران ساری با نام "ولایت3" در حال برگزاری بود بااشاره به حضور ملت فرهیخته وهوشیار ایران اسلامی بویژه جوانان و بسیجیان در عرصه های مختلف، حرفهای هرز امریکا پیرامون گزینه روی میزشان را موضوعی دانست که تازه گی ندارد وگفت: دشمنان  از اول انقلاب تمام گزینه های اقتصادی و سیاسی، فرهنگی، امنیتی و حتی نظامی راعلیه ملت ما اعمال کردند  لذا بیان کردن گزینه بر روی میز جنبه نمایشی و تبلیغاتی دارد.

 سردار سپاه کربلا از آمادگی ملت در مقابل هر گونه تهدید یاد کرد وافزود: البته مردم ما گوششان از این حرف ها پر است و بحمدلله ملت کشور ما برای هر گزینه ای که آمریکا  ودشمنان اسلام  رو کنند  آمادگی دارند تا جانانه پاسخ  بد خواهان  حریم حریت، ولایت و میهن را در میدان عمل بدهند.

وی بیان داشت: همین امریکایی ها با ناوهایشان از بچه های بسیجی ما در آب های خلیج فارس شکست خوردند خدا را شکر این آمادگی در کشور وجود دارد و نمونه این آمادگی همین رزمایش گردان امام حسین ع است

 فرمانده سپاه کربلای مازندران با یاد آوری سخنان فرمانده کل قوا در رابطه ارزشمندی جوانان آگاه ایران اسلامی تاکید کرد:  جوانان ما اگر از جوانان دوران دفاع مقدس بیشتر نباشند کمتر نیستند با توجه به ارتباطی که ما با این جوانان و بسیجی ها داریم به جرات می توان گفت جوانان ما در واقع نه تنها  کمتر  از جوانان دوره دفاع مقدس نیستند بلکه  بیشتر هم هستند و لذا آمریکا و هر دشمنی باید در خصوص اینگو.نه حرفهای بی اساس وخالی  کمی عقلایی تر حرف بزنند

سید محمد شاهچراعی  ادامه داد: دشمن قابل اعتماد نیست لذا به هر توافقی چه قبلی چه بعدی کاری نداریم وبدانیم وهوشیار باشیم که  آمریکا ودشمنان اسلام  نماد استکبار و رذالت های اخلاقی هستند  و خوی وحشی گری  همواره در ذات آنان  نهفته است.

 • تامی زرندی

نقطه هدف انجام این نظرسنجی بررسی شرایط فعلی اقتصادی ایالات متحده آمریکا و عملکرد دولت این کشور در عرصه های داخلی و خارجی در ده سالگی حادثه یازده سپتامبر بوده است/ در پاسخ به این پرسش هم که «آیا بزرگ‌ترین تهدید برای ثبات آمریکا در دراز مدت از داخل آمریکا است؟»، شصت و شش درصد پاسخ مثبت داده و بیست و هفت درصد گفته اند از خارج از آمریکا.
سرویس بین الملل ـ در نظرسنجی جدید و نسبتا گسترده ای که مجله «تایم» به همراهی کمپانی «اسپن» از مردم آمریکا انجام داده است، یافته های قابل تأملی به دست آمده که نگاه و ارزیابی افکار عمومی داخل آمریکا را نسبت به عملکرد ده سال گذشته دولت آمریکا نشان می دهد.

به گزارش «تابناک»، نقطه هدف انجام این نظرسنجی بررسی شرایط فعلی اقتصادی ایالات متحده آمریکا و عملکرد دولت این کشور در عرصه های داخلی و خارجی در ده سالگی حادثه یازده سپتامبر بوده است.

بنابر این گزارش، یافته‌های این نظرسنجی که نشان از عمق نارضایتی افکار عمومی آمریکا از دولت های بوش پسر و اوباما دارد عبارت است از:

آمریکا در حال سقوط است

ـــ شصت و هشت درصد شرکت‌کنندگان این نظرسنجی گفته‌اند که آمریکا در ده سال گذشته روند رو به سقوط داشته است.

ـــ هشتاد و سه درصد معتقدند که آمریکا در دهه آینده باید به مسائل داخلی‌اش توجه کند و نه خارجی و بین‌المللی.

ـــ  چهل و هفت درصد از پاسخ‌دهندگان این نظرسنجی، معتقدند که دهه‌ گذشته جزو بدترین دهه‌های صد سال اخیر آمریکا بوده، سی و دو درصد گفته‌اند تقریبا مثل گذشته بوده و سیزده درصد هم گفته اند یکی از بهترین‌ها بوده است.

ـــ در پاسخ به این پرسش که «آیا بزرگ‌ترین تهدید برای ثبات آمریکا در دراز مدت از داخل آمریکا است؟»، شصت و شش درصد پاسخ مثبت داده و بیست و هفت درصد گفته اند از خارج از آمریکا.

ـــ در مورد وضعیت کنونی کودکان آمریکایی، پنجاه و دو درصد از مردم معتقدند کودکان امروز آمریکا، اوضاعشان در آمریکا بدتر از نسل فعلی خواهد بود. بیست و نه درصد معتقدند بهتر است و یازده درصد می‌گویند مشابه نسل فعلی است.

گفتنی است البته در بخشی دیگر از این نظرسنجی نزدیک به هشتاد درصد مردم معتقدند آمریکا در دهه آینده شاهد حمله تروریستی دیگری خواهد بود که نشان از عمق نفوذ کارویژه های تبلیغاتی بنگاه های رسانه ای غرب دارد.  
 • تامی زرندی

 

فرید زکریا: آمریکا در حال سقوط است

«اکنون کشور آمریکا در زمینه تجارت و کسب و کار رتبه چهارم جهان را به خود اختصاص داده است و کشورهای کوچکی مانند سنگاپور و فنلاند در این زمینه از آمریکا سبقت گرفته اند».

به گزارش جام نیوز، فرید زکریا، تحلیلگر برجسته شبکه سی ان ان در برنامه روز یکشنبه ۱۱ دسامبر (۲۰ آذر) خود گفت: اکنون کشور آمریکا در زمینه تجارت و کسب و کار رتبه چهارم جهان را به خود اختصاص داده است و طبق تحقیق دیگری، آمریکا در رتبه پنجم جهان از لحاظ تجارت و کسب و کار قرار دارد و کشورهای کوچکی مانند سنگاپور و فنلاند در این زمینه از آمریکا سبقت گرفته اند.
تحلیلگر سی ان ان افزود: به هر حال آمریکا در حال سقوط است و بخش اصلی این سقوط در دهه اخیر بوده است .
زکریا ادامه داد: تنها ۵ سال قبل آمریکا از لحاظ ساخت وساز های زمینی در ۱۰ کشور برتر جهان جای داشت و اکنون آمریکا در این زمینه در رتبه بیست و چهارم جهان قرار دارد و از لحاظ ساخت و سازهای هوایی نیز رتبه دوازدهم آمریکا به سی و یکم تبدیل شده است.
وی در ادامه سخنانش تصریح کرد: گذشته از اینها، آمریکا از لحاظ تعداد فارغ التحصیلان در سال، اولین کشور جهان بود که از این نظر هم به رتبه چهارم سقوط کرده و دانش آموزان این کشور در آزمون های بین المللی که بین کشورهای پیشرفته برگزار می شود، رتبه آخر را کسب می کنند.
فرید زکریا ادامه داد: شمار آمریکایی هایی که مدرک مهندسی دارند نیز از سال ۱۹۸۹ تا سال ۲۰۰۰ ، ۱۱ درصد کاهش یافته است.

 • تامی زرندی

یا مقلب القلوب و الابصار

یا مقلب القلوب و الابصار یا مدبرالیل و النهار

یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال


ای خدای دگرگون کننده دلها و دیده ها

ای تدبیر کننده روز و شب

ای دگرگون کننده حالی به حالی دیگر

حال مارا به بهترین حال دگرگون کن

در سال جدید ، آگاهی، سلامتی، آرامش و شادی واقعی برای همگان آرزومندیم.


(ببخشید دیر تبریک می گم چون فرصت نشد)


 • تامی زرندی

فیثاغورس (Pythagoras):

فیثاغورث یا فیثاغورس (به یونانی: Πυθαγόρας) فیلسوف و ریاضیدان یونان باستان بود. او نخستین کسی بود که توانست اصول پراکنده‌ای را که ریاضیدانان نخستین عمدتا با استقرا و آزمون و خطا کشف کرده بودند، بر پایهٔ اصول و براهین قیاسی بنا کند. افکار فیثاغورس ریاضیدان و فیلسوف یونانی به شکل گیری ریاضیات نوین و فلسفه غرب کمک کرده است . هدف او توضیح همه پدیده های طبیعی بر اساس ریاضیات بود . فیثاغورس بیش از هر چیز برای فرمولی که در مورد نسبتهای اضلاع مثلث راست گوشه ارائه کرده است معروف است. مفاهیم متعدد دیگری (مانند تصاعدهای حسابی و هندسی و عددهای مربع کامل ) که برای ریاضیات نوین نقش زیر بنایی دارند بر افکار فیثاغورس مبتنی هستند . فیثاغورس و پیروان او ریاضیات هماهنگ ها را که مبنای موسیقی امروز غرب را تشکیل می دهد ابداع کردند.

زندگی فیثاغورس :

فیثاغورس در جزیرهٔ ساموس، نزدیک کرانه‌های ایونی، زاده شد. او در عهد قبل از ارشمیدس، زنون و اودوکس (۵۶۹ تا ۵۰۰) می‌زیست. پدرش تاجری اهل تیروس بود.(تیروس امروزه در ترکیه قرار دارد) او را از همان دوران کودکی به علم آموزی گماشتند و فیلسوفان آن دوران چون فیرکیدس و آناکسیماندر استاد او بودند. او در جوانی به سفرهای زیادی رفت و این امکان را پیدا کرد تا با افکار مصریان باستان، بابلیان و مغان ایرانی آشنا شود. او روی هم رفته، ۲۲ سال در سرزمین‌های خارج از یونان بود و چون از سوی پولوکراتوس، شاه یونان، به آمازیس، فرعون مصر سفارش شده بود، توانست به سادگی به رازهای کاهنان مصری دست یابد. او مدتها در این کشور به سر برد و در خدمت کاهنان و روحانیان مصری به شاگردی پرداخت و آگاهی‌های بسیار کسب کرد. سپس از آنجا روانه بابل شد و شاگردی را از نو آغاز کرد. وقتی او در حدود سال ۵۳۰، از مصر بازگشت، در زادگاه خود مکتب اخوتی (که امروزه برچسب مکتب فیثاغورس بر آن خورده‌است) را بنیان گذاشت که طرز فکر اشرافی داشت. هدف او از بنیان نهادن این مکتب این بود که بتواند مطالب عالی ریاضیات و مطالبی را تحت عنوان نظریه‌های فیزیکی و اخلاقی تدریس کند و پیشرفت دهد. او در یونان در زادگاه خود مدرسه ای را بنیان گذاشت و در آن مدرسه به تدریس ریاضیات ، فیزیک، اخلاق و سیاست پرداخت. چون در این مدرسه جلسات سیاسی برگزار می شد سرانجام فیثاغورس ناچار به ترک زادگاه خود شد و به کراتون رفت و در آنجا مقیم شد.او در سال 530 قبل از میلاد در کراتون یک مدرسه دیگر را بنیاد کرد که بعدا" شعبه های دیگری از آن در شهرهای جنوب ایتالیا تاسیس شد. در مدرسه کراتون نیز او از سیاست دوری نجست فیثاغورس و پیروانش اثر مهمی بر سیاست حاکم داشتند. اما با اینهمه با سدهای بزرگی از مخالفت نیز روبرو بودند. نظرات ریاضی او با فلسفه و اعتقادات مذهبی درهم آمیخته بود. او بدون شک از پایه گذاران فلسفه و ریاضیات جهان است. به اعتقاد فیثاغورس فلسفه موجب تصفیه و تذهیب روح می شد و روح با خدایان در ارتباط بود. او اعتقاد عمیق به قانون و پیروی از نظم اجتماعی داشت. او اعداد را مقدس می دانست به اعتقاد او هر چیز یک عدد بود. او هر را عدد سمبل و نشانه چیزی می دانست برای مثال عدد ده نشانه کمال بود. در آن زمان کسی نظریه روشنی در ریاضیات نداشت و اینکه مبنای ریاضیات بر اساس استدلال استوار است در زمان او ناشناخته بود. در واقع تعریف جامعی از استدلال در دست نبود. فیثاغورس استدلال را وارد ریاضیات کرد و این از مهم‌ترین کشفیات علمی آن زمان است قبل از فیثاغورس، هندسه مجموعه از قواعدی بود که نتیجه تجارب و ادراکات متفاوت بودند؛ تجارب و قواعدی که ارتباطی میان آنان نبود باور و تجسم ریاضیات بدون استدلال منطقی امروزه دور از تصور ما به شمار می آید. فیثاغورس علاقه و استعداد وافری در موسیقی داشت .او ریاضیات هماهنگ ها را که مبنای موسیقی امروز غرب را تشکیل می دهد کشف نمود. بنیان فلسفه فیثاغورس بر آموزش رازهای عدد قرار گرفته بود. به اعتقاد فیثاغورسیان، عدد، بنیان هستی را تشکیل می داد، علت هماهنگی و نظم در طبیعت اعداد بودند. عدد، قانون طبیعت بود که بر خدایان و بر مرگ حکومت می‌‌کرد و شناخت اعداد و رموز آنان شرط دستیابی به هرگونه علم و دانش بود. هر چه در جهان بود مظهری از اعداد بود و با رموز آن در هم آمیخته می نمود. پیروان نظریه او فیثاغوریان نامیده می شدند. آنان در هر علم و دانش ارتباط با اعداد را ملموس می دیدند. امروزه ما فیثاغورس را به جهت اصل مشهور او در هندسه می شناسیم این اصل فرمولی است که در مورد نسبتهای اضلاع مثلث قائم الزاویه می باشد و بسیار مشهور است .این اصل یکی از قدیمی ترین اصلهای علمی زمان قدیم به شمار می رود. مربع وتر برابر است با مجموع مربع دو ضلع دیگر        a2+b2=c2      .

 • تامی زرندی